Tilldelat.

Köpare

Sunne kommun

Org.nr
2120001843
Typ
Upphandlande myndighet
Region
Värmlands län
Tilldelningar
49
Pågående upphandlingar
0
Totalt tilldelat värde
473 748 379 SEK

Sunne kommun är en upphandlande myndighet i Värmlands län med 49 tilldelningar sedan 2021 och 0 pågående upphandlingar.

Fler köpare: alla kommuner, regioner och myndigheter i registret.

Senaste tilldelningar

Tankbil RäddningstjänstenBGG-Service AB8 september 20264 320 000 SEK
Besiktningstjänster inom bygg och anläggningAFRY Infrastructure AB6 juli 202666 000 000 SEK
ContainertransporterRaums Maskin (Fredrik Andersson)22 juni 20269 600 000 SEK
Skördare till Södra VikenPonsse Aktiebolag5 juni 20263 000 000 SEK
Skotare till Södra VikenPonsse Aktiebolag5 juni 20267 000 000 SEK
Rondering, bevakning, fastighetsjourSecuritas Sverige Aktiebolag9 april 20264 360 000 SEK
Extern utbildningsleverantörTrainor Sverige AB6 mars 20266 500 000 SEK
Busstransporter lång och kort resorAktiebolaget Robert Jönssons Omnibustrafik27 februari 20266 480 000 SEK
Tungdragare till Södra vikenHelmia Lastbilar Aktiebolag24 november 20252 800 000 SEK
Grävmaskiner till Södra vikenDelvator AB21 november 20253 201 699 SEK
MåltidstransporterMåltidsfabriken AB30 maj 202540 000 000 SEK
Transport av containrar och slamK - M Maskinstation Aktiebolag25 mars 20255 000 000 SEK
Däck, däckservice och däckförvaringSunne Däck- & Lastbilsservice AB28 januari 202513 400 000 SEK
Omhändertagande av farligt avfall SuToHaMuPreZero Recycling AB15 oktober 20246 000 000 SEK
Tekniska konsulter, Sunne kommunPontarius AB12 april 202419 950 000 SEK
Timmerbilar till SG/Södra VikenLecab Lastbilar AB1 mars 20244 300 000 SEK
BokbilNordic Service & Uthyrning AB–1 200 000 SEK
Däck och däckserviceSunne Däck- & Lastbilsservice AB–1 000 000 SEK
Trygghetsteknik - larm och tillsynTunstall AB–9 000 000 SEK
Elevadministrativt systemSchoolSoft AB–4 560 000 SEK
MåltidstransporterGustav Hjerpe Bussaktiebolag–7 826 680 SEK
BusstransporterAktiebolaget Robert Jönssons Omnibustrafik–1 500 000 SEK
Extern UtbildningsleverantörTalenti Sverige AB–2 500 000 SEK
FöretagshälsovårdHÄLSOLÄNKEN AKTIEBOLAG–6 000 000 SEK
Interna transporterK - M Maskinstation Aktiebolag–2 400 000 SEK
StädtjänstSTÄDTJÄNST VÄRMLAND AKTIEBOLAG–55 000 000 SEK
Skotare till Södra VikenJohn Deere Forestry AB–5 200 000 SEK
Skördare till Södra VikenKomatsu Forest AB–2 100 000 SEK
Arbetskläder för vård och omsorgHejMar AB–1 500 000 SEK
Grävmaskiner till Södra VikenMaskin Väst AB–1 700 000 SEK
Elevboende Södra VikenWEBK AB–13 300 000 SEK
Styrd borrning och hammarborrningBLOMTORP ENTREPRENAD AB–10 000 000 SEK
Auktoriserad fastighets- och lantbruksvärderareSvefa Aktiebolag–750 000 SEK
Besiktningstjänster inom bygg och anläggningGENT PROJECT MANAGEMENT AB–1 800 000 SEK
Transport och inköp av markmaterial 2023LBC WETAB WERMLANDS TRANSPORT AB–5 000 000 SEK
Ismaskin till ishallEngo Nordic AB–1 500 000 SEK
Beläggnings- och anläggningsarbetenNCC Industry Aktiebolag–48 000 000 SEK
ByggarbetenPeab Sverige AB–32 000 000 SEK
Tälthall Sunne kommunHallgruppen R.I AB–1 500 000 SEK
Gångbro i Sunne tätortWestcon Entreprenad AB–2 000 000 SEK
Södra Viken i Sunne Nybyggnation av fjärrvärmenät med ny flispannanläggningROPE FJÄRRVÄRME AB–4 000 000 SEK
VentilationsarbetenCaverion Sverige AB–4 500 000 SEK
GolvarbetenHagfors Måleri RT AB–2 000 000 SEK
MåleritjänsterHagfors Måleri RT AB–8 000 000 SEK
VS-arbetenCaverion Sverige AB–6 000 000 SEK
Tekniska konsulter, Sunne kommunPontarius AB–19 000 000 SEK
Vinterväghållning Sunne kommunLBC WETAB WERMLANDS TRANSPORT AB–6 000 000 SEK
ElektrikertjänsterBravida Sverige AB–4 000 000 SEK
Utveckling, support och förvaltning av sunne.seFröjd Interactive AB–1 000 000 SEK

Tidigare tilldelningar 2017–2023

Sunne kommun tilldelade 30 upphandlingar över EU:s tröskelvärden 2017–2023, 71 kontrakt sammanlagt. Tilldelningar som redan har en egen sida i registret räknas inte här.

Förpackningsinsamling SuToHaMuSuez Recycling AB18 december 202310 950 000 SEKTED
Revisionstjänster - sakkunnigt biträde till kommunrevisionen, tillhörande bolag och stiftelser i SunneKPMG28 november 20231 150 000 SEKTED
Personbilar och lätta transportfordonHelmia Bil Aktiebolag och 1 till10 mars 20217 000 000 SEKTED
Revisionstjänster - sakkunnigt biträde till kommunrevisionen i SunneKPMG21 oktober 20201 200 000 SEKTED
Multifunktionsskrivare och dokumenthanteringAtea Sverige AB och 2 till6 oktober 2020100 000 000 SEKTED
Byggmaterial inklusive slöjdvirkeAB Karl Hedin Bygghandel och 2 till12 augusti 20203 000 000 SEKTED
KontorsmaterialStaples Sweden AB24 april 202012 000 000 SEKTED
ElektrikertjänsterAssemblin El AB och 2 till3 april 20203 000 000 SEKTED
HjulgrävmaskinSwecon Anläggningsmaskiner AB3 april 20203 000 000 SEKTED
Strategisk partnering Sunne Fastighets ABByggDialog AB21 februari 202070 000 000 SEKTED
Byggarbeten Sunne kommunAB Häggmark & Söner och 1 till16 oktober 20194 000 000 SEKTED
Vinterväghållning Sunne kommunLBC WETAB Wermlands Transport AB29 augusti 20194 000 000 SEKTED
Färg och tapeterAktiebolaget Sunne Färghall19 juni 20193 000 000 SEKTED
Transport av markmaterial, samt inköp av markmaterialLBC WETAB Wermlands Transport AB18 juni 20198 000 000 SEKTED
Entreprenad MagasinsgatanAB Häggmark & Söner10 juni 201957 680 000 SEKTED
Styrd borrning och hammarborrningStyrd borrning i Karlstad AB15 februari 20192 500 000 SEKTED
GrävmaskinsarbetenUlvsby Transport AB och 3 till8 januari 20198 000 000 SEKTED
Leverans av påsar och påshållare för matavfallsinsamlingSan Sac AB19 november 20181 350 000 SEKTED
Skotare till SG Södra VikenJohn Deere Forestry AB8 oktober 2018936 000 SEKTED
Skördare till SG Södra VikenPonsse AB8 oktober 20183 300 000 SEKTED
MaskindiskmedelEcolab Aktiebolag14 september 20182 000 000 SEKTED
AvfallskärlPWS Nordic AB5 september 201811 000 000 SEKTED
FörskolematerialABA Skol Aktiebolag och 2 till1 juni 20186 000 000 SEKTED
Förbränning avfallKarlstads Energi Aktiebolag8 maj 201815 000 000 SEKTED
VägskyltarAB Provia Vägmärkning och 1 till27 april 20184 000 000 SEKTED
Bemanning av sjuksköterskorColligo Vårdkompetens AB och 4 till20 april 20182 000 000 SEKTED
Underlag för beslut vattenskyddsområden Sunne kommunWSP Sverige AB28 februari 20181 049 800 SEKTED
StädtjänsterStädtjänst Värmland Aktiebolag9 november 201710 000 000 SEKTED
Företagshälsovårdstjänster.Hälsolänken Aktiebolag23 oktober 20173 200 000 SEKTED
Måltidstransporter.Aktiebolaget Robert Jönssons Omnibustrafik och 1 till18 maj 20176 615 000 SEKTED

Största leverantörer

SWECO Sverige AB4106 750 000 SEK
Henrik Adolfssons Ingenjörsbyrå AB4106 750 000 SEK
Värmlands Elsystem AB4106 750 000 SEK
AFRY Infrastructure AB3104 950 000 SEK
SYSTRA AB3104 950 000 SEK
Pontarius AB3104 950 000 SEK
Infra Action XW AB166 000 000 SEK
Svensk Beläggningstjänst AB166 000 000 SEK
Caletea AB166 000 000 SEK
KOMPAN Sverige AB166 000 000 SEK

Avtal som löper ut

Transport och inköp av markmaterial 2023LBC WETAB WERMLANDS TRANSPORT AB2025–2027uppskattat5 000 000 SEK
Utveckling, support och förvaltning av sunne.seFröjd Interactive AB2025–2029uppskattat1 000 000 SEK
MåltidstransporterMåltidsfabriken AB2027–2029uppskattat40 000 000 SEK
Grävmaskiner till Södra vikenDelvator AB2027–2029uppskattat3 201 699 SEK
Tekniska konsulter, Sunne kommunPontarius AB28 februari 202819 950 000 SEK
Tungdragare till Södra vikenHelmia Lastbilar Aktiebolag2027–2029uppskattat2 800 000 SEK
Rondering, bevakning, fastighetsjourSecuritas Sverige Aktiebolag2028uppskattat4 360 000 SEK
Extern utbildningsleverantörTrainor Sverige AB2028uppskattat6 500 000 SEK
Skördare till Södra VikenPonsse Aktiebolag2028–2030uppskattat3 000 000 SEK
Skotare till Södra VikenPonsse Aktiebolag2028–2030uppskattat7 000 000 SEK

Liknande köpare

Köpare som har tilldelat kontrakt till samma leverantörer inom samma områden som Sunne kommun. Antal och värde avser deras kontrakt inom dessa områden.

Göteborgs kommun23978 543 257 972 SEK
Upphandlingscenter Falun Borlänge-regionen21432 846 719 000 SEK
Halmstads kommun21373 541 810 595 SEK
Karlstads kommun20251 944 800 000 SEK
Trafikverket1959811 924 104 656 SEK
Stockholms kommun17573 861 591 888 SEK
Torsby kommun177445 900 000 SEK
Borås kommun16221 616 301 370 SEK

Bevaka upphandlingar som de här

Bevakningar görs på kategori och län, inte på enskild köpare. Knappen förifyller de kategorier Sunne kommun senast upphandlat i och Värmlands län.

Bevaka kategorierna – gratis

Uppgifter: TED, Upphandlingsmyndigheten och nationella annonsdatabaser | Bearbetning: Tilldelat (tilldelat.se)