Tilldelat.

Köpare

Ånge kommun

Org.nr
2120002387
Typ
Upphandlande myndighet
Region
Västernorrlands län
Tilldelningar
33
Pågående upphandlingar
1
Totalt tilldelat värde
279 931 000 SEK

Ånge kommun är en upphandlande myndighet i Västernorrlands län med 33 tilldelningar sedan 2021 och 1 pågående upphandling.

Fler köpare: alla kommuner, regioner och myndigheter i registret.

Pågående upphandlingar

DIS städmaskiner inkl. service30 juni 20352 000 000 SEK

Senaste tilldelningar

Särskilda tjänsterSamhall AB4 maj 20266 600 000 SEK
PistmaskinWinn Marketing AB31 mars 20261 711 000 SEK
Fordonsservice och reparationMitt-lack i Ånge AB15 oktober 20257 500 000 SEK
Site Alby ÖstraGRK Sverige AB27 maj 202550 000 000 SEK
Däck och däckhotellDäckia Aktiebolag23 april 20255 000 000 SEK
Mattransporter inom Ånge kommunMåltidsfabriken AB29 maj 20244 000 000 SEK
LäkemedelsautomaterEvondos AB8 februari 20248 000 000 SEK
PersonlyftarGuldmann Sverige Aktiebolag–800 000 SEK
Asfalt 2021Skanska Industrial Solutions AB–4 500 000 SEK
Bilservice Ånge kommunFRÄNSTA BIL AB–2 000 000 SEK
Däckhotell och däckserviceDäckia Aktiebolag–1 400 000 SEK
Maskintjänster 2022JPL MARK OCH ANLÄGGNING AB–10 000 000 SEK
RevisionstjänsterKPMG AB–2 000 000 SEK
Näringslivsutvecklings konsultBO BERGLUND UTVECKLING AB–1 820 000 SEK
Särskilda tjänsterSamhall AB–3 200 000 SEK
SkogsmaskinförarutbildningAlfta Skogstekniska Utbildning AB–2 400 000 SEK
KorttidsvistelseSOLHEMGÅRDENS EK. FÖR.–8 000 000 SEK
Slamtömning och högtrycksspolningHermansson Miljövård AB–10 000 000 SEK
RenhållningstjänsterAllmiljö i Umeå AB–50 000 000 SEK
AvfallskärlSan Sac AB–4 000 000 SEK
ByggvarorBYGGVARUHUSET I LJUNGAVERK AB–10 000 000 SEK
Drift och underhåll av gatubelysningLightsystems Sweden AB–6 000 000 SEK
LSS Solgården Ånge (utförandeentreprenad)Ellextre Entreprenad AB–15 000 000 SEK
VA-Ledningsarbeten (utförandeentreprenad)ARONSSON & JONSSON MARKTJÄNST AB–20 000 000 SEK
PumphusentreprenadNordiska Va Teknik AB––
Vinterväghållning 2023Maskinring Norrland Ekonomisk förening–4 000 000 SEK
Ombyggnation kommunhusetFLEXIBEL BYGG I ÅNGE AKTIEBOLAG–13 000 000 SEK
Service av kylanläggningar samt tvätt- och torkutrustningarBEMT NORD AB–4 000 000 SEK
Byggnadsarbeten inom Ånge kommunFLEXIBEL BYGG I ÅNGE AKTIEBOLAG––
KommunikationsbyråtjänsterJIZMO DESIGN AB–10 000 000 SEK
Behandling av hushållens restavfallSundsvall Energi AB–8 000 000 SEK
Behandling av hushållens grovavfallSundsvall Energi AB–6 000 000 SEK
SjuksköterskorIdaliv AB–1 000 000 SEK

Tidigare tilldelningar 2017–2023

Ånge kommun tilldelade 20 upphandlingar över EU:s tröskelvärden 2017–2023, 46 kontrakt sammanlagt. Tilldelningar som redan har en egen sida i registret räknas inte här.

Livsmedel DISBue Jord & Skog23 juni 202230 000 SEKTED
Livsmedel DISBue Jord & Skog9 februari 202212 000 SEKTED
KuratorMimmi Magnusson Handledning och Konsultation AB7 december 2021500 000 SEKTED
FordonsbränsleÅngesnäckan AB och 1 till9 november 20214 800 000 SEKTED
Fränsta ARVVästernorrlands Industrimontage AB29 april 20217 300 000 SEKTED
HjullastareSwecon Anläggningsmaskiner AB29 januari 20211 259 000 SEKTED
VinterväghållningSvevia-Ao Beläggning och 3 till28 september 2020–TED
Print som tjänstOffice Sverige AB18 maj 20202 771 760 SEKTED
KommunikationsbyråtjänsterKonceptstudion i Östersund AB och 5 till14 maj 2020–TED
Konsultupphandling generalkonsultSweco Environment AB28 januari 20203 467 500 SEKTED
Upphandling av slamtömningReaxcer Miljö AB3 maj 20198 500 000 SEKTED
Konsultstödda familjehemFamiljehem i Mälardalen AB och 16 till31 januari 201920 000 000 SEKTED
Elkraft 2018E.ON Försäljning Sverige Aktiebolag15 juni 201890 000 SEKTED
Revisionstjänster.KPMG29 augusti 20172 950 000 SEKTED
Renhållningstjänster Ånge kommun.Lundstam Åkeri & Återvinning AB17 juli 201722 115 SEKTED
Behandling av hushållens kärlavfall.Sundsvall Energi Aktiebolag27 juni 20177 500 000 SEKTED
Behandling av hushållens grovavfall.Markförädlingar i Norrland Aktiebolag21 juni 201710 000 000 SEKTED
Avfallskärl.PWS Nordic AB och 1 till23 maj 20178 000 000 SEKTED
InforderingNodig Nordics AB–870 750 SEKTED
Utbildning i bemanningsekonomiTime Care Aktiebolag–245 000 SEKTED

Största leverantörer

Sundfrakt AB214 000 000 SEK
Sundsvall Energi AB214 000 000 SEK
FLEXIBEL BYGG I ÅNGE AKTIEBOLAG213 000 000 SEK
Allmiljö i Umeå AB150 000 000 SEK
Lundstams Återvinning AB150 000 000 SEK
GRK Sverige AB150 000 000 SEK
NCC Sverige AB120 000 000 SEK
ARONSSON & JONSSON MARKTJÄNST AB120 000 000 SEK
Markentreprenader I Norrland AB120 000 000 SEK
Ellextre Entreprenad AB115 000 000 SEK

Avtal som löper ut

AvfallskärlSan Sac AB2025–2027uppskattat4 000 000 SEK
SjuksköterskorIdaliv AB2026–2028uppskattat1 000 000 SEK
Site Alby ÖstraGRK Sverige AB9 december 202750 000 000 SEK
LäkemedelsautomaterEvondos AB29 februari 20288 000 000 SEK
PistmaskinWinn Marketing AB2027–2030uppskattat1 711 000 SEK
Särskilda tjänsterSamhall AB2028–2030uppskattat6 600 000 SEK
Mattransporter inom Ånge kommunMåltidsfabriken AB31 januari 20294 000 000 SEK
Däck och däckhotellDäckia Aktiebolag1 juli 20295 000 000 SEK
Fordonsservice och reparationMitt-lack i Ånge AB2029–2033uppskattat7 500 000 SEK

Liknande köpare

Köpare som har tilldelat kontrakt till samma leverantörer inom samma områden som Ånge kommun. Antal och värde avser deras kontrakt inom dessa områden.

Trafikverket1018621 094 130 250 SEK
Umeå kommun8192 355 463 936 SEK
Halmstads kommun89232 792 908 SEK
Kramfors kommun89168 500 000 SEK
Uppsala kommun89441 494 000 SEK
Telge Inköp AB78192 038 358 SEK
Örnsköldsviks kommun7749 500 000 SEK
Luleå kommun76325 394 200 SEK

Bevaka upphandlingar som de här

Bevakningar görs på kategori och län, inte på enskild köpare. Knappen förifyller de kategorier Ånge kommun senast upphandlat i och Västernorrlands län.

Bevaka kategorierna – gratis

Uppgifter: TED, Upphandlingsmyndigheten och nationella annonsdatabaser | Bearbetning: Tilldelat (tilldelat.se)