Upphandling · Danmark
Call for tenders for transport and treatment of flue gas residues from the WTE plants Kredsløb Lisbjerg and Skanderborg.
- TED-nummer
- 304533-2026
- Status
- Avslutad
- Land
- Danmark
- Upphandlande myndighet
- Dansk RestproduktHåndtering Amba
- Sista ansökningsdag
- 8 juni 2026
- Förfarande
- Två steg. Datumet gäller ansökan om att delta. Anbud lämnas sedan av de leverantörer som bjuds in.
- Uppskattat värde
- 8 000 000 EUR
- CPV-huvudkod
- 90510000 – Avfallshantering
- Region
- Østjylland
- Annonsens språk
- engelska
- Publicerad
- 5 maj 2026
- Källa
- Annons i TED
Dansk RestproduktHåndtering Amba i Danmark upphandlade Call for tenders for transport and treatment of flue gas residues from the WTE plants Kredsløb Lisbjerg and Skanderborg.. Ansökningstiden gick ut 8 juni 2026.
Annonsen är skriven på engelska. Titel och beskrivning återges som de står i TED, utan översättning. Kategorin anges med CPV-kodens svenska benämning.
Bevaka liknande upphandlingar i Danmark
Om upphandlingen
DRH calls for tenders for transport and utillization of fly ash from the Danish Waste to Energy Plants Kredsløb Lisbjerg and Skanderborg. With this call for tenders DRH intend to contract transport and utilization of up to 4,175 t/Y of Fly ash and 3,400 t/Y of RGP from Lisbjerg and 2,400 t/Y of RGP from Skanderborg. For further information please refer to the tender documents.
Relaterat
- Alla upphandlingar från Dansk RestproduktHåndtering Amba
- Fler upphandlingar inom Avfallshantering i Danmark
- Kategorin i Østjylland
- Pågående upphandlingar i Danmark
Uppgifter: TED | Bearbetning: Tilldelat (tilldelat.se) | Publicerad i TED 5 maj 2026 | Originalannons